Laulajana paremmin tunnettu Rihanna on kiinnitetty näyttelemään Bates Motel -televisiosarjaan, Hollywood Reporter kertoo. 29-vuotias tähti näyttelee sarjassa Marion Cranea eli Norman Batesin uhria.
Uutinen Rihannan kiinnityksestä julkistettiin perjantaina San Diegossa järjestettävässä Comic-Con -paneelissa. Samalla kävi ilmi, että tuleva viides kausi on sarjan viimeinen.
Bates Motel alkoi A&E-kanavalla vuonna 2013.
Bates Motel on esiosa Alfred Hitchcockin elokuvalle Psyko (1960). Se kertoo Norman Batesin ja hänen äitinsä Norman elämästä ennen elokuvan tapahtumia.
Rihannan esittämä Marion Crane on työnantajansa rahoja kavaltanut sihteeri, joka asettuu asumaan pahaa aavistamatta ”murhahotelliin. Alkuperäiselokuvassa Cranea esitti Janet Leigh.




