Pistäkää nimi mieleen, Ässien C-nuorten kapteeni heilutti maaliverkkoa kuudesti yhden kiekko-ottelun aikana

Ässien C-nuorten kapteeni Juuso Rajala oli hurjassa maalivireessä lauantaina SM-karsintasarjan ottelussa HIFK:ta vastaan. 15-vuotias Rajala iski peräti kuusi kiekkoa helsinkiläisten verkkoon.

Rajala vei ottelun ensimmäisellä maalillaan Ässät 3-2-johtoon ylivoimalla ajassa 29.41. Seitsemän minuuttia myöhemmin Rajala osui toistamiseen.

Päätöserässä keskushyökkääjän teholukemat ovat mykistyttäviä: 5-2 (41.34), 6-2 (43.20), 7-3 (54.47) ja 8-3 (59.15). Kaksi viimeistä maalia syntyivät tyhjään IFK-maaliin.

Rajala kasvatti syyskauden maalimääränsä C-nuorten SM-karsintasarjassa kymmeneen, kun pelattu on yhdeksän ottelua.

Kuusi maalia yhdessä ottelussa on harvinaista herkkua SM-tasolla. Viimeisten kuuden kauden aikana tässä on onnistunut Juuso Rajalan lisäksi vain viisi pelaajaa, kun vertailuun otetaan kolmen vanhimman juniori-ikäluokan ottelut. Kaikki kuuden maalin pelit ovat olleet C-nuorten karsinta- tai alkusarjan otteluita.

(Leijonat.fi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone