”Oon vihainen ja pettyny” – BESS kertoo kokemastaan sopimattomasta käytöksestä: käsi pystyyn, kuinka moni tunnistaa ongelman?

BESS on vihainen. ”Rage varotus”.

BESS ottaa somessa esille naisiin kohdistuvan epäasiallisen käytöksen ja häirinnän.

Artistin somepurkaus liittyy osaltaan YK:n kansainväliseen Oranssit päivät -kampanjaan naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi.

Toinen syy vihaiselle postaukselle on juuri koettu tapaus, joka sai (jälleen) tunteet syystäkin läikähtämään.

Oon vihanen ja pettyny. Itteni ja monien muiden puolesta.

BESS ottaa esille yhden esimerkin, joka on varmaan hyvinkin tuttu kaikille esiintyville taiteilijoille ja puhujille.

”Tän päivän esimerkki on semi mieto kaikkien törkeiden, kysymättömien, sopimattomien ja rikkovien tapausten joukossa. Meni silti yli”.

Eli käsi pystyyn, joka tunnistaa ongelman:

”Oli jo aivan liian mones kerta, et tv-kuvauksis miesoletettu ääniteknikko laittaa pokkana sormensa ja sen klipsimikin tarpeettomasti suoraa mun rintojen väliin”.

”Oikeet ammattilaiset ja ihmiset, joil on perusihmisen sivistyneet käytöstavat ni täs tapaukses antaa sen mikrofonin ja ohjeistaa ite laittamaan siihe rinnuksen pieleen tai jos katsoo sopivaks ees kysyä ni kysyy onko ok jos laitan tän. Heitä on onneks suurin osa”.

Vaik sanoin heti, et älä koske mun tisseihin (aiemmin oon vaa jäätyny ja lamaantunu), ni siin ehti silti kaikki hyvä lataus haihtuu. Vitu*n kiva mennä kameran etee hymyilee sen jälkeen, ku joku ollu kajoomas iholle. On taas fiilis, et kuvakset meni päin vitt*u”.

”Olalle taputukset, halaukset ja ei-sksuaalinen koskettaminen on normaalia ja eri asia”.

Ohessa tiivistettynä BESSin yleispätevä käyttäytymisohje, ottakaa ohje haltuun:

Huomaavainen pitää olla, kunnioittaa ja lukea toista ihmistä, ettei rajat ylity. Se et kysyy, onks ok jos kosken, jos se on jostain syystä tarpeellista, on perus asia. Jos ei ni sit ei. Ja et ei esim. halata väkisin. Se on vitun ahdistavaa. Jätä se ihminen rauhaan jos se ei oo halailutuulella. Tai juttutuulella. Tai muodosta vuorovaikutteista katsekontaktia. Ni anna olla”.

https://www.instagram.com/p/C0kcnDmsamT/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Yksi kommentti

  1. Miesoletettu eli mahdollisesti homoseksuaali tai trans, hipaisi tissirinnusta mikrofonia laittaessaan. Sama tapahtuu miehille yhtä usein.
    Tämä on tätä wokefeministisaastaa.
    Tasa-arvoako nämä haluavat, eli kaikille sama kohtelu ja mikki paikkaan X vai erikoiskohtelua feministinaisille, jotka kuitenkin eniten huutavat tasa-arvoa?

Kommentit suljettu.