Onnistuuko Puppy nousemaan Käärijän perinnöllä UMK25-kisan voittoon?

UMK25-kisan rock-yllättäjä on julkaistu. One Morning Left ja Puppy kulkee Blind Channelin ja saksalaisen Electric Callboyn sekä osaltaan Käärijän viitoittamalla tiellä. ”Tällä biisillä saataisiin viisut natisemaan liitoksistaan”, todetaan bändin suusta.

16 vuotta musiikkia tehnyt metalcoreryhmä One Morning Left koostuu viidestä eri puolilta Suomea tulevasta jäsenestä. Esiintyjinä bändin jäsenet ovat arvaamattomia, estottomia ja hauskoja – kyseessä on hyperaktiivinen ja rajoja rikkova hyvän mielen hevibändi. Orkesteri korostaa myös ennakkoluulottomuutta.

Haluamme välittää rakkautta, voimaa ja hyväksymistä. Kaikki ihmiset ovat erilaisia, ja se on mahtava asia. Meidänkin joukossa osa on herkempiä, osa taas enemmän örmykörmyjä, ja se on rikkaus”, yhtyeen keulahahmo Mika Lahti kertoo.

Huumori erottaa yhtyeen muista pohjoismaisista metallibändeistä.

”Musiikillisesti nojaamme 80- ja 90-lukuihin, emmekä ota itseämme liian tosissaan. Hassuttelua katsotaan meillä päin välillä kieroon. Meidän musiikin tahtiin pystyy tanssimaan, ja se on ihan mahtavaa”.

UMK-haku on ollut mielessä jo pidempään. ”Kun Käärijän Cha Cha Cha -kappaleen tuottanut Kiro tuli kuvioihin, aloimme hänen kanssaan pohtia UMK-biisin tekemistä”.

Bändi toivoo, että UMK:n myötä he pystyvät jättämään päivätyöt ja keskittymään musiikkiin kokopäiväisesti. He ihailevat etenkin Blind Channelin ja Käärijän niittämää viisumenestystä.

(Lähde Yle/UMK25)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone