Arvio: Don Johnson tekee todella vakuuttavan roolityön, josta hän nauttii silminnähden myös itse – ” kusipääpahis pahimmasta päästä”

Ohjaaja Jeremy Saulnierin aikaisemmissa ohjauksissa väkivallalla on ollut reilusti sananvaltaa. Miehen edellinen Netflix-tuotanto Hold the Dark eksyi villin erämaan susijahdissa turhankin hidasliikkeisille poluille. Tuore Rebel Ridge on pysytellyt Netflixin katsotuimpana jo hyvän tovin ja tarjoilee jälleen hitaammin etenevää kehittelyä. Väkivalta on purskahtelevaa, mutta loppupeleissä uhrien lukumäärään selvittämiseen ei tarvita taskulaskinta. Raadollisista ja räjähdysherkistä lähtökohdistaan huolimatta elokuva on yllättävänkin veretön tapaus.

Aaron Pierren esittämä karskin kokoinen Terry kiilataan poliisin toimesta polkupyörineen katuojaan. Isokokoisen mustan miehen ja valkonaamapoliisien kohtaaminen on heti asenteellinen – iso tumma kaveri on varmasti huumeita käyttävä rikollinen. Poliisit takavarikoivat Terryn tärkeään tarkoitukseen varatun dollarinipun – mukamas epäilyttävänä huumerahana. Ruuvia kiristetään ja katsoja jää odottamaan räjähdystä jo leffan alkumetreillä.

Kun Terryn menettämä rahasumma koituu sukulaisen kohtaloksi, alkaa pikkukaupungin rasistipoliisien ja Terryn välinen henkien ja voimien mittelö, jossa sijaiskärsijäksi joutuu Terryä auttava lakiasioista perillä oleva virkamies (AnnaSophia Robb). Nimittäin pikkukaupungissa on paljon mätää, muuallakin kuin poliisiasemalla.

Don Johnsonin mainiosti esittämä pikkukylän poliisipomo on kusipääpahis pahimmasta päästä. Koko kylä on loppupeleissä riippuvainen poliisien omaperäisestä välistävedosta ja kukkona tunkiolla on kiva patsastella. Terryn röyhkeäksi katsotut vaatimukset omista oikeuksistaan koetaan anteeksiantamattomina loukkauksina ja poliisit suorittavat kaikki likaiset temput ennen lopullista välienselvittelyä. Leffa päätyy kuitenkin nostattamaan räjähdykseen vaadittavaa painetta turhankin pitkän kaavan kautta. Merijalkaväen kamppailulajien kouluttaja tiedetään kovaksi karjuksi ja katsoja odottaa kunnon verikostoa, jossa koko pikkukaupungin poliisivoimat pyyhitään maan kamaralta – mutta ei sittenkään.

Saulnier onnistuu kiristämään ruuvia äärimmilleen. Nurkkaan ahdistettu kansalainen olisi vailla mahdollisuuksia – ellei sattuisi olemaan henkistä sukua John Rambolle. Aaron Pierre on pääroolissa vaikuttava erikoistehoste, mutta miehen näyttelijän kyvyt jäävät selkeästi varjoon Don Johnsonin ja AnnaSophia Robbin rinnalla. Varsinkin Johnson tekee todella vakuuttavan roolityön, josta näyttelijä nauttii silminnähden myös itse.

Vaikka draaman kaari töksähtelee ja parissa kohdassa katsoja alkaa miettimään huomisen kauppalistaa, elokuvan latautunut tunnelma vie katsojan sujuvasti lopputeksteille asti. Tarinan lopun väkivaltakliimaksin brutaalimman vaihteen puute toimii kaksijakoisesti, sillä nyt elokuvaa voi suositella laajemmalle kansanosalle. Rebel Ridgen voi kokea vihjailevan rajummasta nyrkkihipasta, kuin mitä loppupeleissä on tarjolla mutta se ei elokuvan äärimmilleen viritettyä tunnelmaa latista.

Teksti: J.A Kaunisto, Kuva: Netflix

Netflix on saatavilla Elisa Viihteessä.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone