Näin Ruotsin kiekkofiaskoa kommentoidaan Tre kronorin Instagramissa: ”Den glider in”

Ruotsin kompurointi jääkiekon MM-kisojen alkusarjassa johti joukkueen jatkopelien kariutumiseen – Ruotsi lähtee kotimatkalle ennen pudotuspelien alkua ensimmäisen kerran sitten vuoden 1937!

Ruotsi on vain kerran jäänyt kahdeksan parhaan ulkopuolelle, vuoden 1937 MM-kisoissa Ruotsin sijoitus oli yhdeksäs.

Tre Kronorin somesivuilla kyyti ei ole kommenteissa niin kylmää, mitä olisi voinut odottaa. ”Den glider in” muistetaan todeta useassa kommentissa. Myös Ruotsin kiekkojoukkueen päävalmentajalle Johan Garpenlöville lähtee monenlaisia terveisiä.

Toisaalta, joukkuetta kiitellään kisojen parhaasta pelistä (Venäjää vastaan). Miksi ihmeessä joukkue ei pelannut vastaavalla tavalla jo aikaisemmin – Tsekki ja Slovakkia olisivat jääneet ”helposti” taakse.

Toivottavasti futiksen EM-kisoissa menee paremmin”.

Ruotsin lehdistö on ollut kriittisempi Tre kronorin suorituksiin:

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone