Maustetytöt julkaisi uutta – singlen myötä käynnistyy tärkeä yhteistyökuvio

Koulukiusatun tunteisiin eläytyvä Hapentuhlaaja on toinen single Maustetyttöjen viidenneltä albumilta.

Haluttiin valita singleksi juuri tämä biisi, koska meidän mielestä aihe on tärkeä. Kappale kertoo koulukiusaamisesta ja sen aiheuttamasta arvottomuuden kokemuksesta”, Maustetytöt toteaa.

Singlen myötä Maustetytöt aloittaa yhteistyön Mannerheimin Lastensuojeluliiton kanssa kiusaamisen ehkäisemiseksi mm. osallistumalla valtakunnalliseen Koulurauha-tapahtumaan elokuussa.

Luokallani oli koko peruskoulun ajan henkilö, jota kiusattiin monin eri tavoin. Ymmärsin tämän vasta vuosia myöhemmin, aikuisena. Tunnen huonoa omatuntoa, etten ymmärtänyt asian vakavuutta silloin ja osannut puuttua kiusaamiseen. Toivon, että olisin osannut puuttua kiusaamiseen silloin ja olisin voinut olla tälle henkilölle ystävä, jota hän olisi tarvinnut tuolloin.” (Kaisa)

”Luulen, että kiusaamisen aiheuttama arvottomuuden kokemus jättää kokijaansa elinikäisen jäljen mutta toivon, että siitä voi parantua niin, että sen kanssa pystyy elämään”. (Anna)

Hapentuhlaaja-kappaleella laulaa Tampereen Ahvenisjärven alakoulun musiikkiluokkien kuoro.

Mannerheimin Lastensuojeluliitto tekee laajasti kiusaamisen vastaista työtä mm. 11 000 tukioppilaan, Selviytyjät-vertaistukiryhmien ja Nuortennetin nuorten oman vertaistuen voimin.

Maustetyttöjen viides albumi Itken jos mua huvittaa ilmestyy perjantaina 13. maaliskuuta.

Edit. korjattu otsikko klo 12.18

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *