MOT: Korona vei festarijärjestäjän tulot yhdessä yössä – nyt jäljellä on vain laskuja

MOT: Korona II: Valtio takaa, pankit jakaa –

Ylen MOT on tutkinut koronapandemiaa kahdesta näkökulmasta. Tänään nähdään toinen osa, joka tutkii pandemian taloudellisia vaikutuksia.

Monelta meni koronan myötä elanto yhdessä yössä. Meille kuitenkin luvattiin, ettei talouskriisin anneta upottaa meitä. Voiko lupauksen lunastaa, kun pandemian hinta on hämärän peitossa.

Espoolainen yrittäjä Mira Ekonen istui auton ratissa kun hallitus maaliskuussa ilmoitti, ettei yli 500 hengen yleisötapahtumia tulisi järjestää.

”Jouduin kyllä ajamaan tien sivuun ja kyllä siinä ihan kuin tipahti pohja”, Ekonen sanoo ohjelmassa.

Nyt hän hankkii tilapäistä toimeentuloa ompelemalla kankaisia kasvomaskeja.

MOT:n mukaan enemmistö yrittäjistä Suomessa on Ekosen kaltaisia itsenäisiä ammatinharjoittajia joilla ei ole alaisia. Hänen järjestämiensä käsityöfestareiden piti olla maaliskuun lopussa. Nyt jäljellä on vain laskuja.

Tällä hetkelä lähs kaikilla valtiolla on käytössä poikkeusajan lainsäädäntöä ja yhteiskunnat ovat enemmän tai vähemmän suljettuja. Suomessakin rajoitukset iskivät nopeasti juuri palvelusektoriin. Lomautusten määrä on moninkertainen verrattuna normaaliin kevääseen, työttömysluvut tulevat perässä.

juttu jatkuu..

Pandemian ja sen torjumisen taloudellisista vaikutuksista on esitetty synkkiä ja vielä synkempiä ennusteita. Ongelma on sama kuin viruksen suhteen: samanlaista tilannetta ei ole ollut koskaan ennen.
Valtio lupasi kuitenkin tulla apuun. “Me selviämme tästä yhdessä” on koronakevään teemalause.

Erilaisia kriisiajan tukia on perustettu. Valtio lupasi taata, pankkien piti sitten jakaa. Mutta miten tätä lupausta pystytään toteuttamaan, kysyy MOT?

MOT tapasi myös Kim Heiniön, jonka johtaman ravintolaryppään myötä lomautettuna on nyt kolmisensataa henkilöä. Yritys on yksi niistä, jotka ovat hakeneet tukea Business Finlandilta. Sitä saa kuitenkin vain kehityshankkeisiin, ei juokseviin kuluihin. Niitä pitää yrittää kattaa lainarahalla.

MOT-jakso on katsottavissa Yle Areenasta klo 12. alkaen.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone