Sylvester Stallone on joutunut keskelle hyväksikäyttökohua. Stallonen väitetään harrastaneen seksiä 16-vuotiaan tytön kanssa. Tapauksesta on aikaa jo vuosikymmeniä.
Daily Mail uutisoi poliisiraporteista, joiden mukaan Stallone johdatteli 16-vuotiaan tytön kimppaseksiin Las Vegasissa vuonna 1986.
Tuolloin 40-vuotias Stallone oli sekstaillut tytön kanssa yhdessä henkivartijansa Michael De Lucan kanssa.
Stallone oli tuolloin Las Vegasissa filmaamassa elokuvaa Over the Top – terästäkin kovempi. Tyttö perheineen oli samaisessa hotellissa viikon ajan, johon majoittui myös elokuvatiimin jäseniä. Tyttö tutustui ensin näyttelijä David Mendenhalliin, joka näytteli elokuvassa Stallonen poikaa. Päivien aikana teini törmäsi useamman kerran Stalloneen ja lopulta henkivartijan avustamana tyttö löysi itsensä Stallonen hotellihuoneesta. Ensin Stallone ja tyttö olivat harrastaneet seksiä, jonka jälkeen Stallone oli pyytänyt paikalle myös henkivartijan. Tyttö harrasti molempien miesten kanssa oraaliseksiä ja oli myös henkivartijan kanssa yhdynnässä.
Tapauksessa ei käytetty väkivaltaa. Kaksikko kuitenkin uhkaili sanallisesti tyttöä pitämään asiasta suunsa kiinni.
Tyttö ei lopulta halunnut nostaa syytteitä Stallonea ja henkivartijaa vastaan vaikka olikin häpeissään tapahtuneesta.
Stallonen suunnalta uutista pidetään valheena. Stallonen edustaja kiistää kaiken.
(US Today, Daily Mail)





