Levyarviossa kotimaisen rockin klassikko – 'paras tuntematon bändi, josta et ole kuullut'

Kingston Wallin toinen albumi julkaistiin vuonna 1993. Svart Recordsin uusiojulkaisun johdosta kyseinen kotimaisen rockin klassikko on jälleen ajankohtainen. On suorastaan käsittämätöntä että vinyylijulkaisu nousi tuoreella Suomen virallisella albumilistalla peräti sijalle viisi!

Mesta.netin arviossa levyä luonnehditaan tyyliin;

”Kingston Wall II:n suurimmat ansiot löytyvät käsittämättömästä intensiivisyydestä ja värikkäästä monipuolisuudesta. Petri Wallin Intia-hekumointi kuuluu albumin jokaiselta viisulta, psykedeelisyys teki tilaa progressiivisuudelle”.

Vaikka albumi rönsyilee ja löytää outoja sivupolkuja, Kingston Wall ei eksy omahyväiseen egoiluun tai soolomasturbointiin. Kitara on kuningas mutta riffillä on vahva asema”.

”Vaikka välillä hapottaa oikein kunnolla, bändikolonna löytää aina takaisin ilman puuduttavia hapuiluhetkiä”.

Lue arvio kokonaisuudessaan täältä.

kingston wall II

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone