Lauantain koetaan suomalaista tennishistoriaa – Harri Heliövaaran Wimbledon-finaali suorana lähetyksenä vapaasti katsottavalla TV5:llä!
Lauantaina TV5-kanavalla sekä suoratoistopalvelu Maxilla nähdään historiallinen jännitysnäytelmä noin kello 18 alkaen.
Heliövaara eteni torstai-iltana ensimmäisenä suomalaisena Wimbledonin tennisturnauksen miesten nelinpelin finaaliin yhdessä brittiparinsa Henry Pattenin kanssa.
Heliövaara ja Patten kohtaavat loppuottelussa australialaiset Max Purcellin ja Jordan Thompsonin, joista Purcell on ollut voittamassa Wimbledonin nelinpeliä kerran aikaisemmin. Heliövaara jahtaa uransa toista Grand Slam -titteliä napattuaan sekanelinpelin voiton Australian avoimissa viime vuonna. Ainoa suomalainen Wimbledon-voittaja tähän mennessä on Henri Kontinen sekanelinpelissä.
Lähetys naisten loppuottelusta alkaa kello 16 ja jatkuu sen jälkeen noin klo 18 miesten nelinpelillä. Otteluita selostaa maan johtava tennisääni Arne Six asiantuntijanaan kaikkien aikojen menestyneinen suomalainen kaksinpelaaja Jarkko Nieminen. Sama kaksikko on kopissa myös sunnuntaina, jolloin kello 16 alkaen seurataan Wimbledonin miesten kaksinpelin loppuottelua niin ikään TV5:llä ja Max -suoratoistopalvelussa.
Wimbledonin tennisturnaus TV5 ja Max-suoratoistopalvelu:
La 13.7. klo 16, naisten loppuottelu
La 13.7. noin klo 18, miesten nelinpelin loppuottelu
Su 14.7. klo 16, miesten loppuottelu