Jalkapallon naisten EM-kisat pelataan heinäkuun aikana – kaikki ottelut katsottavissa ilman lisämaksua myös kotisohvilla

Jalkapallon naisten EM-kisat pelataan Sveitsissä 2.–27. heinäkuuta. Kaikki 31 ottelua nähdään suorana Ylellä ja kisojen tapahtumia seurataan Ylen verkkosivuilla ja Yle-sovelluksessa.

Ylellä on runsas kattaus EM-sisältöä sekä Yle-sovelluksessa että kisalähetyksissä. Suorat lähetykset Sveitsistä tuovat parhaat kisatunnelmat Helmarien matkassa kotikatsomoihin. Kisastudioissa pureudutaan päivittäin ajankohtaisiin puheenaiheisiin ja ilmiöihin. Lisäksi kisojen kohokohdat ja tärkeimmät hetket analysoidaan perusteellisesti.

Helmarit kohtaa alkulohkon otteluissaan 2.7. Islannin klo 19, 6.7. Norjan klo 19 ja 10.7. klo 22 kisojen emäntämaan Sveitsin. Suomen EM-ottelut selostaa Matti Härkönen ja asiantuntijana Sveitsissä mukana on entinen Helmari-tähti Essi Sainio.

Ylen asiantuntijoina kisojen aikana ovat myös entiset Helmari-kapteenit Tuija Hyyrynen ja Maija Saari sekä Hanna RuohomaaHeidi KiveläMaiju RuotsalainenMari Savolainen ja Arttu Heinonen. Studiolähetyksiä juontavat Riku SalminenJussi VainikkaHinni Hirvonen ja Anni Jämsä. EM-otteluiden selostuksista vastaavat Härkösen lisäksi Simo LeinonenVelja EngströmToni Saukkola ja Pauli Jokinen.

Jalkapallon naisten EM-kisat, 2.7.-27.7. Yle TV2:lla ja Yle Areenassa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone