Kuka edustaa Suomea Eurovisionin laulukilpailun keväisessä finaalissa – se selviää huomenna lauantaina UMK21-finaalin myötä.
Eurovision.tv on niputtanut juhlan kunniaksi Suomen euroviisutaipaleen todella tiiviiksi tunnelmapaketiksi, ”How to Eurovision Finland”.
”Suomen viisutaival on paljon enemmän kuin hirviöitä ja keijukaisia. Suomesta on tullut viisuhistorian erikoisimpia ja jännittävimpiä esityksiä”.
Tottakai Lordi nostetaan esille ensimmäisenä mutta Suomi on edustanut monsterilla peräti kahdesti – Saara Aallon ”Monsters” viihdytti vuonna 2018 – sijoitus finaalissa oli lopulta 25.
Huomion saavat myös Softengine (sijalla 11. vuonna 2014), Krista Siegfridsin Marry Me (vuosi 2013) ja punk-erikoisena Pertti Kurikan Nimipäivät (vuonna 2015).
Riki Sorsa, Jari Sillanpää, Pave Maijanen…voi niitä aikoja.
Näiden kasvojen joukosta löytyy Suomen seuraava viisuedustaja:




