Erikoisjoukot-ohjelmassa Viljami Harjuniemelle karu kohtalo – veli kommentoi somessa: ”Perkele saa olla ylpeä”

Erikoisjoukot-ohjelmassa nähtiin kauden ratkaisun hetket.

Vain kaksi kokelasta selvitti koulutuksen hyväksytyksi. Riku Nieminen ja Hanna Tikander ovat kauden ”voittajia”.

Kerttu Rissanen ja Viljami Harjuniemi putosivat pelistä viimeisellä mahdollisella hetkellä (Mesta.net -uutinen).

Viljami Harjuniemen isoveli Vertti oli mukana Erikoisjoukoissa viime vuonna. Pieni mutta ratkaiseva virhe viimeisessä tehtävässä pudotti Vertin pois koulutuksen onnistuneesti suorittaneiden joukosta – aivan viime metreillä.

Nyt saman kohtalon koki Viljami.

Viljami on kommentoinut suoritustaan someviestissään. ”Ajauduin tilanteeseen, jossa Erikoisjoukkojen läpäiseminen olisi vaatinut minua toimimaan omien arvojeni vastaisesti ja jättämään kaverin pulaan”. Viljami toimi lopulta arvojensa mukaisesti, eikä hylännyt Kerttua korpeen. Tällä kertaa hyvästä työstä rangaistiin.

”Ei se ollut mulle mikään vaihtoehto, että jättäisin @kerttumatilda :n yksin metsään ja sanoisin, että pärjäile. Toimin vaistomaisesti, kaveri mukaan ja kopteriin!

Tekisinkö jotain toisin? En todellakaan.

12 päivää tuolla leirillä pakotti minut miettimään kuka oikeasti olen ja mitkä on mulle tärkeitä arvoja, jotka ohjaa minua elämässä. Yksi niistä on se, että pidä läheisistä huolta, se on meidän kaikkien vastuu.

Tämmösten juttujen tajuaminen on mittaamattoman arvokasta. Kiitos @janezkyy@robinhendry@petaist0@jknutti hyvää työtä teitte!

Mielestäni ohjelmassa näkyi sellainen henkilö, joka oikeasti koin olevani. Kiitos siitä @banijayfinland sekä @nelonen

Reissu antoi paljon, mutta kyllä jotain myös otti, nimittäin 8 kiloa 12 päivässä! Jos kesäkuntoon haluaa, niin tässä on ainakin yksi tapa siihen! Parhaani mukaan olen kyllä yrittänyt saada takaisin mitä veivät!

Kiitos kaikille, kun katsoitte ja kannustitte!”

Viljami / Instagram

Viljamin veli Vertti on kommentoinut somepostausta: ”HYVÄ UKKO. Näytit sen, mistä sinut on oikeastikki tehty. Ikinä et luovuta, etkä jätä kavereita. Perkele saa olla ylpeä”.

Erikoisjoukot-kauden kaikki jaksot katsottavissa Ruutu-palvelussa. Ruutu on saatavilla myös Elisa Viihteessä.

View this post on Instagram

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Yksi kommentti

  1. Tietty olisi voinut tehdä selväksi toiselle kun pyysi mukaan että kyse on kilpailusta… Ja että heidät käskettiin olla tekemättä ryhmä työtä. Tämä olisi ollut reilumpaa, koska team kaveri unohti säännöt. Kyse ei ole että olisi jättänyt toisen pulaan. Koska voi olla tilanne jossa esim takaa ajo… Ja silloin paremmat mahikset selvitä on juuri olla erillään,tässä tapauksessa… Toinen teki pättöksen toisen puolestaettä toinen ei selviä yksin kysymättä hänen mielipidettä asiassa. Luulen että Kerttu sinikäänä olisi voinut selvitä jopa tehtävästä… Hän panikoitui… Ja aiemissa tehtävissä alku paniikista selviytyä selviytyi. Toki asian voi nähdä tunteiden kautta toisin. Täläisessa tilanteessa tunteet vaikuttava kykyyn tehdä päätöksiä ja tästä oli minusta kyse. Jos hän olisi kysynyt Kertun mielipidettä selittäen asian. Tilanne olisi ollut toinen… Kerttu jäi harmitamaan… Vähän samaan tapaan Kuin Ramia siitä että tunteet vei vallan suunnistus tehtävässä. Ryhmässä tärkeä taito palauttaa toinen maan pinnalle kertomalla faktat. Ja saada toinen ymmärtämään tilanne. Ja saada toiselle kyky tehdä omia päätöksiä tilanteesta. Ryhmässä käy joskus näin että toinen ottaa toisen halutuunsa koska haluaa suojella…tämä on luontaista. Parempi suoja on kuitenkin saada toinen toimintabkykyiseksi eli pärjäämään niin että kykenee tekemään päätöksiä. Tosi takaa ajossa molemmille olisi käynyt huonosti,koska eivät kommunikoineet tasaarvosesti. Toki tästä saa olla eri mieltäkin koska telkasta käsin ei näe koko kuvaa kun on leikattu pois kohtia.

Kommentit suljettu.