Diili-kausi käyntiin, ensimmäisessä jaksossa paikalle hankittu julkkiskokki tuo joukkueelle suuren tilin mutta menikö kaikki ihan putkeen!

Uusi Diili-kausi saadaan käyntiin Nelosella maanantaina.

Huom, sisältää ennakkoa tulevasta.

Uuden kauden ensimmäisessä jaksossa päästään välittömästi tositoimiin. Kilpailijoiden tehtävänä on pyydystää kalaa, valmistaa se ja myydä tuote maantien varrella sijaitsevalla pysähdyspaikalla.

Kilpailijat jakautuvat kahteen joukkueeseen, jotka nimetään Valjakoksi (Atte, Tiina, Emmi, Viljami, Aleksi, Anni, Piia ja Jari) ja Kiilaksi (Anna, Emma, Wenla, Nico, Janne, Mikko, Vili ja Aki).

Valjakko päättää järjestää koko perheen savustuspäivän, johon kutsutaan Ile Vainio lausumaan runoja, Akseli Herlevi jakamaan nimikirjoituksia leikkuulautoihin, pystytetään lapsille ongintapiste ja organisoidaan muuta markkinahenkistä toimintaa.

Akselin hankkiminen tähän vetonaulaksi oli mun mielestä erittäin hyvä idea. Sillä tehtiin suurin myynti. Eli näitä lautoja Akselin nimikirjoituksella myytiin huomattavasti enemmän, kuin itse sitä kalaa”.

Mutta Valjakon suunnitelmien toteutus ei mennyt aivan putkeen.

Diili Nelosella ja Ruudussa maanantaisin klo 21.

(Lähde Nelonen, Ruutu)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone