Skip to content
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
Mesta.net

Mesta.net

Mesta.net

  • Etusivu
  • Viihdeuutiset
  • Leffat & sarjat
    • Arvostelut
    • Haastattelut
  • Kirjat
    • Arvostelut
    • Haastattelut
  • Musiikki
    • Arvostelut
    • Keikat ja festarit

Callisto: Secret Youth

08.04.2015 Jouni Hirn Musiikki-arvostelut

Kotimainen post-metallin ylpeys Callisto on kypsytellyt Secret Youth -albumiaan vuosia. Edellisen Providence-levyn myötä Callisto teki pesäeroa post-metallin perimäänsä ja Secret Youth jatkaa määrätietoisesti muutoksen tiellä. Bändin mukaan tarjolla on ”progressiivista noise rockia”. Joku voi jopa väittää, ettei Secret Youth ole edes metallia. Rock-henkisempi ulosanti ja post-punk -skebat eivät kuitenkaan peitä alleen tosiasiaa, että levy on harvinaisen voimakasilmeinen ja synkkä kokonaisuus. Jani Ala-Hukkalan myötä vahvistunut selväjärkinen vokaalisuoritus on levyllä voimissaan. Murinaa löytyy vain näytteeksi.

Tietyllä tavalla Callisto vertautuu ruotsalaisen Opethin progressiivisemman suunnan etsimisen tuomaan vaikeuteen. Callisto ei kuitenkaan ole menettänyt tiettyä perusvirettään, joka soutaa tummissa ja alakuloisissa vesissä. Kuitenkin vaikkapa Acts-viisun selkeä post-punk -henkisyys asettaa raamin bändin alkuvuosista selvästi erottavaan maisemaan. Bändi on kuin Sólstafir veivaamassa Opeth ja Callisto-covereita.

Levyn aloittava Pale pretender rokkaa mainiosti ja Calliston alavireisessä väännössä on jopa hienoista grungen vivahdetta. Kiekon edetessä bändi laskee entisestään kierroksia ja Lost prayer tyrkyttää jopa valon pilkahduksia. Alavireinen pimeyden syleily Breasts of mothers palauttaa Calliston jälleen ”ranteet auki” -tunnelmiin. Monisäikeinen, oudolla tavalla 70-lukulainen Ghostwritten ammentaa raskaita riffejä myös bändin menneisyydestä.

Calliston synkkä progressiivisuus velloo ihmismielen syvissä vesissä. Bändi onnistuu kehittelemään hypnoottisen ja kiireettömän korpivaelluksen jolla on ankaran kuoren alla myös toivoa säteilevä sydän. Kuten Sólstafir, Callisto onnistuu tavoittamaan soundiinsa jotain ainutlaatuista, alkukantaista. Vaikka ero kahteen ensimmäiseen albumiin on merkittävä, henkinen yhteys on selkeä.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
CallistoJani Ala-Hukkalapost-metalprogressiivinen metalli

Artikkelien selaus

Previous Post:Mediahuhu, Hollywoodin suosikkitähti vihdoin raskaana
Next Post:Kurt Cobainin kuolemalle esitetty uusi teoria – itsemurhalle hyvin klassinen syy!

Arvostelut

  • Arvio: Predator: Badlands tarjoaa perheystävällistä toimintaa ja väkiväkivaltaa – leffassa ei ole ainuttakaan ihmistä

    Arvio: Predator: Badlands tarjoaa perheystävällistä toimintaa ja väkiväkivaltaa – leffassa ei ole ainuttakaan ihmistä

    08.03.2026
  • Kirja: Näin CMX-yhtye hajosi: yksi kommentti räjäytti painekattilan – ”Yhtyettä ei sen viestin myötä enää ole olemassa”

    Kirja: Näin CMX-yhtye hajosi: yksi kommentti räjäytti painekattilan – ”Yhtyettä ei sen viestin myötä enää ole olemassa”

    06.03.2026
  • Arvio: The Beaty tarjoilee riittävän överiä scifi-jännitystä – ”Aston Kutcherin esittämä hahmo on sarjan herkullisinta antia”

    Arvio: The Beaty tarjoilee riittävän överiä scifi-jännitystä – ”Aston Kutcherin esittämä hahmo on sarjan herkullisinta antia”

    27.02.2026
  • Arvio: Netflixin hittisarja His & Hers alkaa kohtalokkaalla seksikohtauksella: ” Viimeisen jakson ilotulitus jättää sarjasta paremman jälkimaun”

    Arvio: Netflixin hittisarja His & Hers alkaa kohtalokkaalla seksikohtauksella: ” Viimeisen jakson ilotulitus jättää sarjasta paremman jälkimaun”

    19.02.2026
  • Arvio: Netflix-jännärin onnistuu jopa huijaamaan katsojaa – ”unettaisi ilman kahden tähden mukanaoloa”

    Arvio: Netflix-jännärin onnistuu jopa huijaamaan katsojaa – ”unettaisi ilman kahden tähden mukanaoloa”

    06.02.2026

Viimeisimmät uutiset

  • 2000-luvun alun akustisen indiepopin kärkibändi kesällä Suomeen

    2000-luvun alun akustisen indiepopin kärkibändi kesällä Suomeen

  • Kotimaisen power metal -klassikon uudet vaatteet – nyt on vaikea uskoa kuulemaansa!

    Kotimaisen power metal -klassikon uudet vaatteet – nyt on vaikea uskoa kuulemaansa!

  • Tänään TV:ssä harvoin esitetty kotimainen jännityselokuva – ”elokuva on erehtymättömän synkkäsävyistä työtä”

    Tänään TV:ssä harvoin esitetty kotimainen jännityselokuva – ”elokuva on erehtymättömän synkkäsävyistä työtä”

  • Kotimainen rockfestari on peruttu – syytä ei kerrota

    Kotimainen rockfestari on peruttu – syytä ei kerrota

  • ”Täydellinen paikka elokuvatuotannolle” – Hollywood-tähdet kuvasivat Suomessa, tässä lopputulos

    ”Täydellinen paikka elokuvatuotannolle” – Hollywood-tähdet kuvasivat Suomessa, tässä lopputulos

Selaa vanhoja juttuja

2026 © Mesta.net - viihdemaailman uutisia joka päivä
  • Mikä on mesta.net?
  • Elisa Viihde