Erika Vikmanin UMK25-biisi Ich komme on julkaistu.
Erikan osallistuminen vuonna 2020 UMK-kisaan Cicciolina-kappaleella jätti euroviisufaneihin ikuisen jäljen. Erika oli alustavasti ajatellut, ettei hän palaisi UMK-lavalle kilpailijana. Suunnitelmat kuitenkin muuttuivat, kun hän esitti biisitoiveen työstäessään seuraavaa albumiaan tuottajiensa Chisun ja Jori Roosbergin kanssa. Erika toivoi viisutyylistä kappaletta – ja sai mitä tilasi!
”Olin laittanut Saksassa ollessani Instagramiin puolivitsillä tehdyn videon, jossa puhun saksaa kaverilleni. Chisu ja Jori olivat nähneet sen ja saaneet siitä idean ICH KOMME -biisiin. Kun he esittelivät kappaleen minulle, ajattelin, että voi saatana, helmikuussa nähdään. Biisi huutaa UMK:ta ja Euroviisuja”.
Suomen euroviisuedustajuus olisi Vikmanille kunniatehtävä. Hän toivoo myös, että Suomea voisi Euroviisuissa edustaa monien vuosien jälkeen nainen. Viimeksi suomalaiset valitsivat itselleen soolonaisedustajan avoimen karsinnan kautta vuonna 2016.