Amerikkalaiset elokuvat hallitsivat kesää leffateattereissa – kymmenen katsotuimman joukossa yksi poikkeus

Kesä–heinäkuussa käytiin tänä vuonna elokuvateattereissa yhteensä vain 721 163 kertaa, eikä yksikään elokuva ylittänyt aikajakson aikana 100 000 katsojan rajaa. Katsotummaksi elokuvaksi nousi heinäkuun alussa teatteriensi-iltansa saanut Jurassic World Rebirth

Kotimaiset elokuvat keräsivät kesäkuussa yhteensä 17 834 ja heinäkuussa vain 6 575 katsojaa. Kotimaisten elokuvien katsojaosuus oli kesäkuussa 5,3 prosenttia ja heinäkuussa 1,7 prosenttia.

Maakohtaisesti katsottuna kesä oli tuttuun tapaan amerikkalaiselokuvien. Ne täyttivätkin ajanjakson katsotuimpien elokuvien listan lähes kokonaan. Top 10:een mahtui sentään yksi brittielokuva: Danny Boylen ohjaama kauhujatko-osa 28 vuotta myöhemmin sijalla kuusi. Top 20:sta löytyi kotimaisen Sahdin lisäksi sijalta 19 tanskalais-espanjalainen lasten animaatio Sanna & Teemu: Ensimmäinen ystäväni. Espanja on myös osatuottajana sijalta 16 löytyvästä espanjalais-yhdysvaltalais-brittiläisestä Minä ja pingviini -elokuvasta.

(Ses.fi)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone