Seiska tietää kertoa Suomen huutokauppakeisari -ohjelmasta tutun pariskunnan Aki ja Heli Palsanmäen suuntaavan jälleen ”talvehtimaan” Espanjaan. Espanjan Aurinkorannikon suomalainen paikallislehti Fuengirola.fi kirjoittaa asiasta. Tuttuun tapaan Aki ja Heli tekevät Fuengirolassa myös huutokauppaa.
Vaikka keisaripariskunta vaihtaa maata, Suomessa saadaan nauttia televisiossa Hirvaskankaan huutokaupoista 16.9. lähtien. Uudet 18 kauden jaksot saadaan katsottavaksi Nelosella ja Ruudussa. (Ruutu + saatavilla myös Elisa Viihteessä).
Huutokauppa Palsanmäen somepostausten perusteella voidaan todeta Akin ja Helin tehneen kevään ja kesän aikana runsaasti kauppoja muusikoiden kanssa. Kauden viimeisessä jaksossa ovat mukana Pääesiintyjät-yhtye sekä Jouni Hynynen, Mari Perankoski ja A.W Yrjänä. Aki saa myytäväkseen mm. Hynysen maineikkaan musta surma -kitaran, jolla on sävelletty Kotiteollisuus-klassikoiden ”Tomusta ja Tuhkasta”, ”Eevan Perintö”. ”Kuolleen Kukan Nimi”, ”Helvetistä Itään” ja ”7”-albumien biisit.
Kauden aikana kauppoja tekevät myös mm. Movetron-yhtyeen jäsenet, Saija Tuupanen, Jarkko Tamminen, Freeman, Jussi Mikkola ja Anitta Mattila sekä Erkka Korhonen. Mukana nähdään myös Elonkerjuu-orkesterin tyypit sekä Esko Eerikäinen.




