Yleisurheilun MM-kisat Tokiossa alkavat lauantaina. Ensimmäisenä suomalaisista on kentällä seiväshyppääjä Urho Kujanpää. Avauspäivän suomalaislajina ohjelmassa on seipään karsinta. Kujanpään urakka alkaa lauantaiaamuna klo 01.05 Suomen aikaa.
Sunnuntain ohjelmassa ovat naisten moukarin karsinta, 100 metrin aitojen alkuerät ja naisten maraton.
Silja Kosonen, Krista Tervo ja Suvi Niiranen ovat mukana sunnuntaina naisten moukarin karsinnassa, jonka kaksi ryhmää heitetään kello 03.00 ja 04.45 Suomen aikaa. Finaali on vuorossa maanantaina kello 15.00 Suomen aikaa.
Lotta Harala ja Saara Keskitalo juoksevat 100 metrin aitojen alkuerissä sunnuntaiaamuna kello 05.05 alkaen. Välierät ja finaali juostaan maanantaina.
MM-kisojen tapahtumat Ylen kanavilla.
(Lähde www.yleisurheilu.fi)




