Discovery Finland ja Yle ovat solmineet tuoreen sopimuksen tulevien olympialaistemediaoikeuksista Suomessa.
Uusi sopimus koskee vapaasti esitettäviä Pekingin talviolympialaisten 2022 ja Pariisin kesäolympialaisten 2024 audiovisuaalisia sekä radio-oikeuksia.
Discovery Finland pitää itsellään oikeuden esittää kaikkia lajeja kaikissa jakeluteissä aina vuoteen 2024 asti. Eli aivan kuten vuoden Pyeongchangin talviolympialaisissa 2018 ja tulevissa Tokion kesäolympialaisissa 2020. Yle saa uuden sopimuksen myötä oikeuden tehdä radiolähetyksiä olympialaisista 2022 ja 2024. Sama oikeus koskee myös Tokion kesäolympialaisia.
Yle tarjoaa Pekingin talviolympialaisista 2022 kaksi samanaikaista lähetystä omissa digitaalisissa palveluissaan ja televisiokanavillaan. Pariisin kesäolympialaisissa 2024 samanaikaisia lähetyksiä on tulossa kolme.
Pekingissä 2022 Discovery Finland pitää kokonaan itsellään kaikki naisten ja miesten jääkiekon esitysoikeudet. Lisäksi Discovery Finland pitää itsellään Pariisin kesäolympialaisista 2024 kaksi myöhemmin valittavaa lajia. Discovery Finland tarjoilee vapaasti näkyvien kanavien lisäksi runsaasti lajeja maksukanavillaan sekä digitaalisilla alustoillaan.
Tulevana kesänä Tokion kesäolympialaisissa 2020 Discovery Finland esittää yksinoikeudella vesiurheilua ja koripalloa. Vesiurheilulajeihin kuuluvat uinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.
Yle välittää Tokiosta vapaasti kaikille suomalaisille maailman suurimman urheilujuhlan huippuhetket ja suomalaistunteet jopa viidellä samanaikaisella lähetyksellä, myös radiossa.
”Olympialaiset on suomalaisille yksi tärkeimmistä urheilutapahtumista. On hienoa, että Ylelläon mahdollisuus jatkaa Discoveryn kanssa yhteistyötä. Yhdessä voimme varmistaa, että olympiasisällöt ovat parhaalla mahdollisella tavalla suomalaisten vapaasti katsottavissa”, toteaa Ylen Urheilu ja tapahtumat -yksikön johtaja Panu Pokkinen.




