Venäjän presidentti Vladimir Putin tunnetaan intohimoisena kiekkomiehenä. Hän pelasi torstaina perinteeksi muodostuneessa Legends of Hockey -ystävyysottelussa Sotsissa. Kaukalossa nähtiin muun muassa kiekkolegendat Vyacheslav Fetisov ja Pavel Bure.
ABC Newsin mukaan 66-vuotias presidentti latoi ottelussa peräti kahdeksan maalia. Tunnetusti Putin tekee jäällä mitä haluaa, koska kukaan vastustajan pelaajista ei yritä estää hänen tekemisiään. Ottelu päättyi Putinin joukkueen voittoon maalein 14-7.
Pelin jälkeen tapahtui kömmähdys, kun Putin luisteli ympäri kenttää kiittämässä yleisöä. Hän ei huomannut kentälle levitettyä punaista mattoa ja luisteli sitä päin. Eräs joukkuekaveri yrittää kylläkin varoittaa häntä, mutta liian myöhään ja seurauksena on nopea pyllähdys jään pintaan. Hän ei loukkaantunut.
Katso video alta.





Onneksi oli matto alla, ettei sattunut.