Uusi neliosainen Viaplay-dokumenttisarja Sport vs Money saa ensi-iltansa Viaplayssa Valioliiga-kauden kynnyksellä 12. elokuuta. Sarja pureutuu siihen, kuinka raha on muokannut jalkapallosta miljardiluokan viihdeteollisuuden?
Viaplayn uutuussarjan juontaa entinen Valioliiga-seuran omistaja ja palkittu juontaja Simon Jordan, joka vie katsojat tapaamaan jalkapallon vaikutusvaltaisimpia hahmoja Lontoosta Miamiin ja Torinosta New Yorkiin.
Dokumenttisarjassa nähdään mm. Arsène Wenger, Andrea Agnelli, David Gill, Freddie Ljungberg ja monia muita, jotka ovat olleet mukana muovaamassa pelin nykytilaa.
Neljässä jaksossa Jordan – Valioliigan historian nuorin seuran omistaja – matkustaa ympäri maailmaa tutkiakseen, kuinka 1990-luvun alussa tehdyt päätökset jalkapallon huipulla käynnistivät muutoksen, joka on muuttanut maailman rakastetuimman urheilulajin valtavaksi viihdeteollisuudeksi.
”Jalkapallosta on tullut paljon enemmän kuin peli – se on nyt miljardien arvoinen globaali bisnes, jossa pelaajat, seurat ja fanit kohtaavat modernin pelin nopean muutoksen. Simon Jordanin johdolla Sport vs Money tarjoaa rohkean, kiehtovan ja ajankohtaisen katsauksen siihen, miten peliä ohjataan sisältäpäin. Tämä on pakollista katsottavaa kaikille, jotka rakastavat jalkapalloa ja haluavat ymmärtää sen toimintaa ja tulevaisuutta”, Viaplay Groupin kehitysjohtaja Peter Nørrelund, toteaa.
Valioliiga-kausi starttaa perjantaina 15. elokuuta ja Viaplay näyttää jälleen ihan kaikki kauden 380 ottelua suorana.
Viaplay on saatavilla myös Elisa Viihteessä.




