Suomen Elokuvasäätiö jakaa huhtikuussa yli 8 miljoonaa euroa erilaisina tukina elokuva-alalle. Elokuvien tuotantoa tuetaan yhteensä 6,5 miljoonalla eurolla, joka jaetaan 21 hankkeen kesken.
Tuotantotukea sai 11 pitkää näytelmäelokuvaa ja yksi pitkä lastenelokuva, 5 dokumenttielokuvaa, kolme lyhytelokuvaa sekä yksi tv-sarja.
50/50-tuotantotukea eli Suomen Elokuvasäätiön maksimissaan 50 prosenttiin yltävää tukea tuotantokustannuksista hankkeille, joiden rahoituksesta vähintään 50 prosenttia on jo vahvistunut saavat mm. Timo Koivusalon seuraava Risto räppääjä -elokuva Risto Räppääjä ja Sevillan saituri ja Hannu Salosen ohjauksessa etenevä Vares-leffa Vares-Seriffi. Myös Taru Mäkelän Likka, Eila ja Rampe on 50/50-tukea saavien joukossa. Edellämainitut elokuvahankkeet saavat yli 500 000 euron tukipotit.
Kehittämistukea myönnettiin mm. Aku Louhimiehen Ikitie-projektille (Utopisti sosialisti Jussi Ketola kyyditetään pakolla Karjalaan, jossa hän rakentaa parempaa yhteiskuntaa amerikansuomalaisten kanssa, kunnes Stalinin vainot murskaavat verisesti ihanteet), Saara Cantellin ohjaamalle Onneli ja Anneli jatkolle Onnelin ja Annelin Talvi ja Neil Hardwickin ohjaamalle elokuvalle Kuolema Ehtoolehdossa ( Minna Lindgrenin kirjaan perustuva draamakomedia kolmen yli 90-vuotiaan naisen elämästä helsinkiläisessä palvelutalossa) .
Myös Aku Louhimiehen Clearance-niminen projekti saa kehittämistukea. Myös maineikkaasta Love Recordista on suunnitteilla elokuva.
(Ses.fi)