Entinen koripallotähti Victor Page joutuu 20 vuodeksi vankilaan pahoinpitelystä, raiskausyrityksestä ja päällekarkauksesta. TMZ Sportsin mukaan hän hyväksyi syyttäjän tarjoaman vetoomussopimuksen, jolla hän vältti elinkautisen tuomion.
Page vangittiin viime joulukuussa, kun hän hyökkäsi 17-vuotiaan tytön kimppuun ja pahoinpiteli hänet kerrostalon parkkihallissa. Tapauksella oli silminnäkijöitä ja se tallentui videolle, joka löytyy TMZ Sportsin sivuilta.
Uhrin mukaan Page yritti raiskata hänet hetkeä aiemmin läheisessä asunnossa, mutta hän pääsi pakenemaan. Page sai tytön kiinni kahden minuutin takaa-ajon jälkeen, kaatoi hänet maahan ja pahoinpiteli häntä. Paikalle tulleet sivulliset saivat taltutettua Pagen.
44-vuotias Page tuomittiin vuonna 2013 kymmenen vuoden vankeusrangaistukseen törkeästä pahoinpitelystä, mutta hänet vapautettiin etuajassa. Hän menetti silmänsä ampumavälikohtauksessa vuonna vuonna 2003.
Page pelasi urallaan Georgetownin Hoyasin yliopistojoukkueessa sekä Sioux Falls Skyforcessa.




