Pohjois-irakilainen Farida Khalid oli seitsentoistavuotias, kun Isis-terroristit hyökkäsivät hänen kyläänsä elokuussa 2014. Kylän miehet ja pojat tapettiin. Tytöt ja nuoret naiset otettiin vangeiksi.
Andrea C. Hoffmannin ja Farida Khalidin kirjoittama Olin Isisin vanki –
Nuoren jesiditytön kauhujen kuukaudet on ainutlaatuinen ja ajankohtainen dokumentti ”Islamilaisen valtion” julmuuksista. Se on myös kertomus uskomattomasta rohkeudesta ja koskettava todistus siitä, miten ystävyys, rakkaus ja elämänhalu ovat vahvempia, kuin barbaarinen vallankäyttö.
Kirjan toinen kirjoittaja Andrea C. Hoffmann on politiikan toimittaja ja Lähi-idän asiantuntija, työpaikkanaan Focus-uutisaikakauslehti.
Saksassa helmikuussa 2016 ilmestyvän kirjan oikeudet on Suomen lisäksi myyty jo Englantiin, Hollantiin, Italiaan, Kreikkaan, Kroatiaan, Puolaan, Ranskaan, Romaniaan, Serbiaan, Slovakiaan, Tšekkiin, Unkariin ja Yhdysvaltoihin.
Kirja ilmestyy Anne Mäkelän suomentamana Minerva Kustannuksen kautta keväällä.





