Tv-tähden potkut johtivat masennukseen ja kahteen itsemurhayritykseen

Brittiläinen koomikko/näyttelijä/televisiosta tuttu lintuharrastaja Bill Oddie on juontanut televisiossa useita luonto-ohjelmia ja mies muistetaan myös 1970-luvun sarjasta Hyväkkäät (The Goodies). 73-vuotias Oddie on myöntänyt käyneensä syvällä vuonna 2009 – menetettyään työnsä mies masentui ja yritti kahdesti itsemurhaa.

Daily Mailin haastattelussa Oddie myöntää vuoden 2009 olleen vaarallinen vuosi. Mies joutui sairaalaan ”oman turvallisuutensa vuoksi”.

Oddie yritti itsemurhaa vaikean vuotensa keväällä ja syksyllä. Näyttelijä yritti viimeistä ratkaisua unilääkkeillä.

Oddie joutui luopumaan tv-ohjelmistaan Springwatch ja Autumnwatch joulun tienoilla vuonna 2008.

– En tiedä kuka teki päätökset. Minulle soitettiin ja ilmoitettiin ettei palveluksiani enää tarvita. Miksi, ihmettelin asiaa ja itkin.

Myöhemmin Oddiella todettiin kaksisuuntainen mielialahäiriö.

Oddielle on myönnetty Brittiläisen imperiumin ritarikunnan myöntämä arvonimi ansiokkaan luonnonsuojelutyönsä johdosta.

(Express.co.uk)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone