Toni Tuunaisen oli Ruotsin etsityin rikollinen – hänen elämäkerta ilmestyy pian

Ruotsissa tehtiin 2000-luvun alussa sarja suuria arvokuljetusryöstöjä, jotka kohahduttivat koko maata. Rovaniemellä syntynyt ja Ruotsissa kasvanut Toni Tuunainen oli yksi rikossarjan keskeisistä tekijöistä.

Like julkaisee Tuunaisen elämäkerran toukokuussa.

Olin Ruotsin etsityin rikollinen -kirjassaan Tuunainen kertoo nyt rehellisesti omasta polustaan rovaniemeläispojasta ruotsalaiseksi pankkiryöstäjäksi ja lopulta rikollisuutta ehkäisevän työn tekijäksi.

Toni Tuunainen (s. 1974) on kotoisin Rovaniemeltä. Hän muutti Ruotsiin kolmevuotiaana äitinsä kanssa ja varttui Norsborgin lähiössä. Rikollisille teille hän ajautui jo koululaisena. Nykyään hän tekee rikollisuutta ehkäisevää työtä muun muassa lukioissa ja koulukodeissa yhdessä nuorisotyöntekijöiden kanssa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone