Titanic-ohjaaja James Cameron kertoo, miten hän yrittäisi selviytyä uppoavalta Titanicilta – ”Useimmilla ihmisillä ei olisi ollut rohkeutta…”

Vuonna 1997 ensi-iltansa saanut Titanic on kaikkien aikojen suosituin katastrofista selviytymiseen keskittyvä elokuva.

15. huhtikuuta 1912 jäävuoreen törmännyt laiva vei mukanaan arviolta 1500 ihmistä.Selviytyneitä oli noin 700, eli vain noin kolmasosa matkustajista ja miehistöstä.

Hollywood Reporter -sivusto kysyi elokuvan ohjaajalta, käsikirjoittajalta ja tuottajalta James Cameronilta, mitä hän olisi voinut tehdä selviytyäkseen hengissä?

Kysymystä tarkennettiin lopulta muotoon, jos olisit matkustanut yksin toisen luokan matkustajana Titanicilla, kun se törmäsi jäävuoreen, mitä olisit tehnyt? Siitä syystä, että kolmannen luokan matkustajista suuri osa matkusti laivan alakansilla, joista ei ollut edes mahdollista pelastautua. Sen sijaan ensimmäisessä luokassa matkustaneilla oli parhaat mahdollisuudet päästä pelastusveneisiin.

Cameron toteaa, että jos ei saisi paikkaa pelastusveneestä ennen sen laskua, paras ratkaisu olisi seistä Titanicin laidalla ja odottaa pelastusveneen laskua evakuoinnin alkuvaiheessa. Sitten hyppäisi pois Titanicista mereen ja uisi juuri vesille lasketulle veneelle.

Vedenlämpätila oli laivan uppoamispaikalla miinuksen puolella, joten uintimatkan tulisi olla mahdollisimman lyhyt.

”Useimmilla ihmisillä ei olisi ollut rohkeutta hypätä veteen. He eivät voineet uskoa, että laiva todella uppoaisi. Mutta jos tiesit varmasti, että se uppoaisi, etkä ollut pelastusveneessä, hyppäsit veteen veneen viereen heti, kun se lähti liikkeelle. Kun he soutivat pois, olit pulassa. Aikovatko he antaa sinun hukkua, kun Titanic on vielä siellä kannella ja kaikki katsovat? Eivät, he vetivät sinut sisään veneeseen…” Cameron sanoo THR:lle.

Titanic-elokuvassa Leonardo DiCaprion esittämä Jack Dawson perustelee parhaana ratkaisuna pysyä laivalla niin kauan kuin mahdollista. Tämä oli Cameronin järkevää, koska hän ei tiennyt, että pelastus toiselta laivalta saapuisi vasta noin kaksi tuntia Titanicin uppoamisen jälkeen.

James Cameronin ohjaama Avatar: Fire and Ash sai ensi-iltansa 17. joulukuuta.

edit klo 9.21: täsmennetty vedenlämpotilaa miinusasteiseksi.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone