Brittiläinen kitaristi Porl Thomson on jättänyt musiikkibisneksen keskittyäkseen lopullisesti taiteeseen. Samalla hän on vaihtanut etunimekseen Pearlin.
57-vuotias Thomson tunnetaan parhaiten The Cure -yhtyeestä. Hän oli perustamassa legendaarista bändiä vuonna 1976 ja vaikutti sen riveissä vuoteen 2009 asti. Sen jälkeen hän vetäytyi musiikkihommista, mutta vuonna 2012 hän palasi lyhyeksi ajaksi studioon ja lavoille Iggy Popin pyynnöstä.
Thomson kertoo WENN-pressitoimistolle myynensä soittimensa ja muun musiikkilaitteistonsa. Hän jätti itselleen vain kaksi rakkainta kitaraa.
Nimenmuutoksen myötä hän haluaa tehdä vihdoinkin asioita, jotka ovat hänelle tärkeimpiä. Hän viihtyy parhaiten vaatimattomassa asuntolaivassaan Englannissa.
– Musiikkityö oli liian sitovaa. Olen haudannut entisen elämäni. En ole koskaan viihtynyt valokeilassa. Olen enemmän erakkoluonne, Thomson sanoo.
Thomsonin kitarointia voi kuulla muun muassa The Curen tähän viikonpäivään osuvassa kappaleessa Friday I’m in Love.
[youtube id=”mGgMZpGYiy8″ width=”600″ height=”350″]





Vaikkapa A Forest olisi ollut parempi esimerkki