Tapani Bagge julkaisi tänä vuonna kymmenen kirjaa – millainen fiilis jäi vuodesta?

Mesta.netin kirjasivuston juttusarjassa sukelletaan jouluisiin tunnelmiin, summataan mennyttä ja katsotaan alkavaa vuotta. Ensimmäisenä kuulumisensa kertoo tavattoman monipuolinen ja tuottelias kirjailija Tapani Bagge.

Julkaisit vuoden aikana lähestulkoon kirjan per kuukausi, muun muassa Prosenttimies-elämäkerran, historiallisen romaanin Soturisukua, Punamusta Baby -dekkarin sekä lasten- ja sarjakuvakirjoja. Millainen fiilis kirjavuodesta 2022 jää sinulle?

Tapani Bagge: Tästä vuodesta jää oikein hyvä mieli. Kymmenen kirjaa vuodessa on ennätys minullekin, ja se johtuu siitä että muutama pitkään kehitelty kirja tuli julki. Soturisukua tein kuusi vuotta, kun mukaan lasketaan iso taustatyö, enkä enkä ennen ole sukeltanut niin syvälle historiaan enkä varsinkaan oman sukuni tarinaan. Prosenttimies-elämäkerta oli uusi aluevaltaus, joka toteutui innostavana yhteistyönä päähenkilö Jari Eklundin kanssa. Jäätävää kyytiä tiesi pitkästä aikaa paluuta nuortenkirjojen pariin muutenkin kuin selkokirjoina. Mujus-sarjakuva Marius oli monta vuotta tekeillä piirtäjä Aapo Kukolla, mutta odotus palkittiin upealla piirrosjäljellä. Mujus-dekkari Punamusta Baby ja kaikki lastenkirjasarjojeni kirjat ovat mielestäni onnistuneita ja olen saanut niistä hyvää palautetta, kuten muistakin tämän vuoden tuotoksistani.

Olet mukana 24 yötä jouluun -kirjassa, joka sisältää suomalaisten dekkaristien joulukertomuksia. Millainen jouluihminen olet? Kerro joku jouluperinteesi, josta et haluaisi luopua?

Jo vuosikymmenien ajan olemme käyneet jouluaaton päivällisellä vaimon kotipaikassa Siurossa. Lapset ovat jo aikuisia, joten joulupukkia ei enää näy, mutta oikea tunnelma siellä aina viriää. Joulunpyhät luetaan kirjoja ja katsotaan elokuvia, ehkä käydään jopa elokuvateatterissa.

Mitä kirjoja aiot lukea pyhien aikana?

Aion lukea ainakin Lars Janssonin ja Valentin Chorellin dekkarit, koska lupasin tehdä niistä jutun Ruumiin kulttuurin ykkösnumeroon. Mick Herronin Luupäät-sarjan neljäs vakoojaromaani Vakoojakatu kuuluu myöa ohjelmaan, jollen sitten lue sitä jo ennen joulua. Ja ensi vuoden Mujus-dekkaria varten on tarkoitus perehtyä Helsingin olympialaisiin.

Mitä odotat alkavalta kirjavuodelta?

Ensi vuodelle on seitsemän varmaa kirjaa ja muutama epävarma, joten kymmenen rajapyykki voi taas olla hyvin lähellä. 

Ensinnäkin alkuvuodesta ilmestyy historiallinen pienoisromaani Hallin Hurja, joka kertoo 1800-luvun nälkävuosien postiryöstäjän Hallin Jannen tarinan hänen rikostoverinsa Santeri-rengin suulla ja Jannen oman laulun säestyksellä. 

Keväällä on tulossa on myös muusikko Alpo Hakalan elämäkerta Teddy, Aikka ja Alpo, jossa jatkoin hyvin alkanutta yhteistyötä Jari Eklundin kanssa. 

Editointia vailla on enää artikkelikokoelma Kirjavaa kyytiä, joka koostuu muun muassa Ruumiin kulttuuriin ja Manifetsiin tekemistäni kirja-, elokuva- ja musiikkijutuista sekä lähinnä blogiin kirjoittamistani omien kirjojeni syntytarinoista ynnä muista muisteluista urani varrelta. Kirja on jo lajissaan kolmas.

Syksyllä ilmestyy kahdeksas Mujus-dekkari Pomminvihreät renkaat, joka on kirjoittamista vaille valmis.

Lastenkirjapuolella on odotettavissa ainakin Tahvon ja Bellan paluu, uusi Apassit-seikkailu sekä Elsan ja Elmerin etsivätoimiston uusi tapaus. Ne olen jo kirjoittanut, mutta kuvittajat tekevät vielä oman osuutensa. Kuvituksen näkemistä odotan aina innolla.

Tutustu Tapani Baggen kirjoihin.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone