Tapahtui tasan 29 vuotta sitten, jenkkirokkari joutui tuhopolttajan uhriksi – miljoonavahingot

Vuonna 1987, toukokuun 17. päivä, jenkkirokkari Tom Pettyn perheen talo tuhoutui täysin tulipalossa. Mikä pahinta, palo oli todennäköisesti tuhopolttajan sytyttämä.

Petty perheineen huomasi aamiaisella outoa savun hajua. Tilanne paheni nopeasti ja saatuaan vaimonsa ja 5-vuotiaan tyttärensä turvallisesti ulos, tulipalo oli jo valloillaan. Perhe menetti lähes kaiken. Ainoastaan Tom Pettyn kellarikerroksessa ollut studio säästyi liekeiltä.

Eurythmics-yhtyeen Annie Lennox toi perheelle vaatteita, Lennoxin bändikaveri Dave Stewart asui Pettyn naapurissa.

Lopulta Petty otti perheensä mukaan kiertueelle, koska heillä ei ollut paikkaa minne mennä.

Palon lasketaan aiheuttaneen miljoonan dollarin tuhot.

Petty on myöhemmin muistellut tapausta vuonna 2005 ilmestyneessä Paul Zollon kirjassa ”Conversations with Tom Petty”.

”Asia vaikutti meihin vuosia. Kuin olisi joutunut raiskatuksi. Se vielä pahensi asiaa että joku todellakin yritti tappaa meidät”.

Pettyn sävellys I Won’t Back Down kertoo kyseisestä tilanteesta;

I’ll stand my ground / And I won’t back down”.

Petty rakennutti samalle tontille uuden talon.

Poliisi ei ole löytänyt palon sytyttäjää.

(Ultimateclassicrock.com)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone