Vuonna 1985 valmistunut toimintarymistely lukeutuu verisimmistä Arnold Schwarzeneggerin elokuvista. Hänen esittämänsä roolihahmo John Matrix surmaa 88 ihmistä. Yhteensä 90-minuuttisessa elokuvassa kuolee 100 ihmistä.
Osan uhreista Iso-Arskan roolihahmo ampuu suomalaisvalmisteisessa Valmet M78 -automaattikiväärillä, joka ei kuvassa oleva ase.
Elokuva joutui useissa maissa sensuurin kohteeksi ja sai K18-leiman. Ruotsissa elokuva esitettiin leikattuna 75-minuuttisena versiona. Commandoa pidetään yhtenä Hollywood-toiminnan kulmakivista, joskin aikoinaan sen sanottiin kopioivan Rambo-elokuvia.
Elokuvassa eläkkeelle jäänyt erikoisiskuryhmän komentaja Matrix (Schwarzenegger) lähtee vielä kerran taistelemaan rikollisia vastaan. Syynä on se, että hänen tyttärensä on kaapattu.
Action-fanen kulttisuosikiksi kohonnut elokuva tuotti 57 miljoonaa dollaria maailmanlaajuisesti.
Respawn.fi -sivustolla elokuvaa arvioidaan seuraavasti.
Juonellisesti Commando ei ole kummoinen, mutta kaikilta muilta osilta se on täydellinen. Elokuva on pullollaan huumoria ja toimintaa, joka toimii edelleen kuin tauti. Se jopa toimii nykyelokuvia paljon paremmin, sillä poptoiminta on kuvattu niin yliampuvasti ja suurella tunteella, että kulttimainetta ei tarvitse ihmetellä. Esimerkiksi loppukohtauksessa Scwarzenegger niittää yksin, ilman paitaa, älyttömässä vartalomaalissa 82 meksikolaissotilasta vahingoittumatta itse lähes lainkaan – eeppistä!





”Joka ei kuvassa oleva ase”. Jos se ase otsikossa mainitaan, ni oisko voisko olla niin, että sellainen kuva olisi kannattanut laittaa, missä ko. tussari on näkyvillä?