TV5:llä nähdäään lauantaina tositapahtumiin perustuva Everest, joka kertoo maailman korkeimman vuoren valloitusyrityksestä.
Everest kuvaa yli satoja ihmishenkiä hengen vieneen vuoren historian surullisimpiin kuuluvia hetkiä vuodelta 1996, jolloin kahden päivän aikana surmansa sai kahdeksan vuorikiipeilijää. Tuolloin paikalla oli myös suomalainen huippukiipeilijä Veikka Gustafsson, joka toimi elokuvan neuvonantajana.
Everestin ohjasi islantilainen Baltasar Kormákur. Kaksi tuntia kestävä elokuva valmistui 55 miljoonalla dollarilla ja tuotti 203 miljoonaa.
Pääosissa nähdään Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, John Hawkes ja Josh Brolin.
Kirjailija Jon Krakauer ei ollut tyytyväinen Everest-elokuvaan, joka perustuu hänen kokemuksiinsa ja niistä syntyneeseen teokseen Jäätäviin korkeuksiin
Sony Pictures osti kirjan elokuvaoikeudet vuonna 1997, ja julkaisi nopealla aikataululla tv-elokuvan. Sonylla oli siis valmiiksi oikeudet koko illan draamaelokuvaan.
”Kiroan itseäni, että menin myymään oikeudet. Opin, että dramaattiset elokuvat tehdään dramaattisilla lisensseillä. Jos menet allekirjoittamaan sopimuksen dokumentista, sinun kanssa saa tehdä mitä vain. Sopimus ei ollut hintansa arvoinen”, Krakauer sadatteli Variety-lehdelle.
Mesta.netin kriitikko J.K. Silvennoinen kirjoitti elokuvasta positiiviseen sävyyn.
Muun muassa aidoilla tapahtumapaikoilla ja Italian Alpeilla kuvattu elokuva on parhaimmillaan elokuvateatterin suurella kankaalla, joissa jylhät maisemat pääsevät oikeuksiinsa. Myös 3D-efekti tuo kerrankin lisäarvoa lisätessään huimaavaa syvyysvaikutelmaa.
Tapahtumia ei ylidramatisoida vaan Everestin tyyli pysyy miellyttävän toteavana. Vasta aivan lopussa siirrytään turvallisiin kliseisiin.




