Kohtalo tekee siirron (K12) – TV1 keskiviikkona 14.07. klo 13:15
Vuonna 1959 valmistunut kotimainen jännityselokuva kertoo murhatun asessorin veljenpojista, jotka tavoittelevat setänsä omaisuutta kynsin hampain.
Armand Lohikosken ohjaama ja käsikirjoittama elokuva pohjautuu Hilve ja Veli Mustosen alkuperäiskäsikirjoitukseen Kohtalo tekee siirron vuodelta 1943.
Elokuvaa yritettiin mainostaa uudentyyppisenä jännityselokuvana, mutta sen yleisömenestys jäi vähäiseksi.
juttu jatkuu…

Alkuperäiskäsikirjoituksen tehnyttä Mustosen avioparia ei ilahduttanut Lohikosken ohjaustyö, ja varsinkaan, kun elokuvasta tuli floppi.
”Viikon kotimaisen uutuuden suurin virhe on mielestäni siinä, että elokuvasta on tietoisesti tai tiedottomasti tehty puhdaslinjaisen ’dekkarin’ asemesta eräänlainen kvasipsykologinen draama, jonka aineksina esiintyvät vakava aivokasvain, alkoholismi, keskenmeno ja oudot lemmensuhteet murhamysteerin jäädessä täysin toisarvoiselle sijalle”, kirjoitti Uusi-Suomi-lehti.
Eräs kriitikko totesi Vilho Siivolan tehneen yhden vanhan suomalaisen elokuvan parhaimmista poliisinrooleista




