Sylvester Stallonen tähdittämä toimintaelokuva perustuu ranskalaiseen sarjakuvaan ja kertoo New Orleansissa vaikuttavan palkkamurhaajan (Stallone) ja Washingtonissa toimivan rikostutkijan (Sung Kang) yhteisestä kostoretkestä. Kun kumpikin miehistä menettää lähiomaisensa, koittaa verisen koston aika.
Noin 50 miljoonalla dollarilla valmistunut Bullet to the Head oli taloudellinan katastrofi. Elokuva sai avausviikonloppunaan USA:ssa vaivaisen 4 miljoonan dollarin lipputuloksen. Tulos oli Stallonen leffoista huonoin 32 vuoteen ja koko hänen uransa toiseksi huonoin. Yhteensä elokuva tuotti vain 22 miljoonaa dollaria.
Suomessa elokuva ei päässyt teatterilevitykseen, vaan se julkaistiin suoraan DVD:llä toukokuussa 2013.
Juttu jatkuu ilmoituksen jälkeen…
Rotten Tomatoes -sivustolla 139 arvostelijasta 46 prosenttia suosittelee elokuvaa. Ainakaan väkivaltaa ei elokuvasta puutu. Tämän havaitsi Film-o-holic-sivuston kriitikkokin.
Perusjuonen lomassa nähdään aimo annos toimintaa, joka on sinänsä napakkaa ja sopivan tylyä. Elokuva on nimensä mukainen, sillä luotia napsahtaa päähän jos toiseenkin kiitettävällä pieteetillä. Lopputaistelu Stallonen ja pääpahiksen lähimmän kätyrin (Jason Momoa) välillä sen sijaan käydään miehekkäästi palokirveillä, jotka sattuvat onnekkaasti löytymään paikan päältä. Totta kai miehet nakkaavat pistoolinsa ensin permannolle voidakseen käydä rehdin kirvesmätön”, arviossa todetaan.
Ohjelmaopas tarjoaa tv-ohjelmien tiedot maksuttomilta kanavilta.




