Tänään TV:ssä Speden parhaaksi kehuttu elokuva – erikoisuutena kalakeitto- ja pyykkikone

Pähkähullu Suomi – Sub tiistaina 26.01. klo 21:00

Pähkähullu Suomi oli valmistumisvuonnaan 1967 Suomen katsotuin elokuva. Pähkähullussa tarinassa hiustenhoitoöljyllä rikastunut amerikansuomalainen öljymiljonääri saapuu isiensä maahan. Valtion valtuuskunta ottaa raharikkaan vastaan ja tutustuttaa hänet Suomen nähtävyyksiin saunaa myöten.

Elokuvan pääosaa hiusöljymiljonääri William Njurmea näyttelee Spede Pasanen. Muissa rooleissa nähdää Simo Salminen, Esko Salminen, Jukka Virtanen, Ere Kokkonen ja Leo Jokela.

Monissa Spede-elokuvissa nähtiin hänen keksintöjään. Pähkähullussa Suomessa esitelty kalakeitto- ja pyykkikone oli oikeasti täysin toimiva laite, vaikka sen keittämä soppa tuskin oli kovin maukasta.

”Suuri yleisö ei suhtautunut Speden keksintöihin vakavissaan eikä tiennyt, että nuoruudessa alkanut keksimisharrastus oli koko ajan kulkenut Speden rinnalla, vaikka elokuva- ja tv-töiden vuoksi sille ei jäänyt paljon aikaa”, kirjoitetaan Spede, nimittäin -kirjassa

Spedemäisenä erikoisuutena elokuvan alkutekstit on toteutettu sanomalehtien lööppien tyyliin. ’Toisin kuin useimmat Spede Pasasen tuottamat elokuvat, Pähkähullu Suomi sai kehuja kriitikoilta.

Pähkähullu Suomi on hauskimpia tapauksia vuosiin”, (Aamulehti).

”Elokuva on erittäin rikas näköaistiin vetoavista vitseistä, joista monet perustuvat asetelmien luonnottomuuteen ja antoisaan kuvauskulmaan”, (Suomen Sosialidemokraatti)

Pähkähullu Suomi on ehdottomasti Speden onnistuneimpia elokuvia eli niitä harvoja, joissa keksimisen ilo voittaa typeryyden” (Helsingin Sanomat)

Lähde: Elonet

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone