Tänään TV:ssä samuraiklassikko – valittu tuhannen parhaan leffan joukkoon

Teemalla torstaina nähtävä Seittien linna on japanilainen elokuva vuodelta 1957. Se oli Akira Kurosawan ensimmäinen ja monien mielestä ohjaajan paras kolmesta Shakespeare-filmatisoinnista. Tapahtumat sijoittuvat Japanin feodaalisotien aikaan 1300–1400-luvuille.

New York Timesin kriitikot valitsivat Seittien linnan vuonna 2004 yhdeksi kaikkien aikojen tuhannesta parhaasta elokuvasta maailmassa.

Elokuvaa luonnehditaan seuraavasti KAVIn sivuilla. (Kansallinen Audiovisuaalinen Instituutti)

Visuaalisesti Seittien linna on pieni ihme, koska se on pantu kokoon niin vähästä: sumu, tuuli, puut – metsä ja linna. Mustavalkoinen elokuva on harvoin ollut mustempi ja valkoisempi. Tehokeinot ovat tahallisen rajattuja. Kurosawa ei ole käyttänyt mitään himmennyksiä, mitään pehmeää, amorfista. Kaikki on tiukasti joko/tai. Washizun lipussa on tuhatjalkaisen pedon vertauskuva, viattoman Mikin lipussa kaniini. Asiat ovat, mitä ne ovat, ennaltamäärättyjä, nimettyjä. Pakotietä ei ole, rajoituksia kaikkialla ja sekä metsä että linna ovat yhtä lailla labyrintteja.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone