Tänään TV:ssä rankka kotimainen draama – 18-vuotias Ursula hurahtaa vanhempiin miehiin ja ajautuu huumekuriiriksi

Vuonna 1986 valmistunut draamaelokuva kertoo 18-vuotiaasta Ursulasta, joka haluaisi olla aikuinen kaikin tavoin.

Mårten ja Harri ovat jo kolmekymppisiä ikinuoria. Mårten rakastuu Ursulaan, ja niin nuoresta tytöstä tulee hetkeksi äitihahmo kahdelle ”keski-ikäiselle” miehelle. Teini-ikäinen tyttö, joka on yksihuoltaja, ajautuu samalla huumekuriiriksi.

Pääosassa ja samalla ainoassa elokuvaroolissaan nähdään 19-vuotias Heidi Kilpeläinen, joka nykyään vaikuttaa kuvataiteilijana Lontoossa. Mårtenia ja Harria näyttelevät Ville Virtanen ja Petri Aalto. Virtanen oli kuvausten aikaan vielä Teatterikorkeakoulussa.

Elokuva perustuu osittain City-lehden perustaneen Kim Weckströmin romaaniin Puuluola (Trägrottan), joka ilmestyi vuonna 1984.

Monessa mielessä Ursula on tyypillinen nuoren naisen odysseia ja aikuistumistarina, mutta se onnistuu kurkottamaan tavanomaisuuden tuolle puolen. Päähenkilön poikkeuksellinen kapinaluonne ja hyvin vangittu 1980-luvun ajan henki antavat sille runsaasti kerroksia ja lisäarvoa pelkkien juonellisten tapahtuminen yli. Elokuvassa seikkaillaan kotimaisemien lisäksi Berliinissä, Kööpenhaminassa ja Tukholmassa, ja maailma on nuorekkaalla tavalla avoin, Ylen Harto Hänninen kirjoittaa elokuvasta.

Katso tv-ohjelmien tiedot Elisa Viihteen ohjelmaoppaasta!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone