Tänään TV:ssä pornokuninkaan huikea tositarina – teki seksillä miljardiomaisuuden

Kino: Rakkauden katse (K16) – Yle Teema Fem Perjantai 13.4. klo 21:00
Michael Winterbottomin ohjaama ja tositarinaan perustuva Rakkauden katse kertoo Sohon pornokuninkaasta, josta tuli Englannin rikkain mies. Paul Raymond (1926 – 2008) oli aikansa puhutuimpia henkilöitä Isossa-Britanniassa.
Raymond perusti pienen strippklubin Sohoon vuonna 1958. Muutamassa vuodessa klubilla oli kymmeniä tuhansia jäseniä. Hän teki omaisuutensa myös kiinteistöillä ja pornolehdillä. Vuonna 1993 hänen omaisuuden arvoksi arvioitiin puolitoista miljardia puntaa.
Yksi elokuvan ydinkysymyksistä kuuluukin, tuoko raha onnea?
Elokuva tunnetaan Suomessa myös sen alkuperäisellä nimellä The Look of Love. Se sai ristiriitaisen vastaanoton kriitikoilta. Katsojamäärät jäivät keskinkertaiseksi Isossa-Britanniassa, jossa elokuva oli ensi-iltaviikonlopun 7. katsotuin.
Vaikka Look of Love on tarina seksistä, rahasta ja vallasta nauttivasta miehestä, niin pohjimmiltaan elokuvassa on kyse isän ja tyttären tarinasta. Ratkaisu on erinomainen, sillä pelkkä rietastelu ja ahneuden kuvaaminen olisi tehnyt kokonaisuudesta tavanomaisemman ja elokuvasta tusinatuotteen”, kirjoitetaan elokuvasta Smackthejack.net -sivustolla.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone