Tänään TV:ssä Suomessa kuvattu Hollywood-elokuva – voitti kolme Oscaria ja valittiin historian parhaiden joukkoon

Punaiset (K12) – Yle Teema Lauantaina 5.12. klo 20:01

Vuonna 1981 valmistuneessa elämäkerrallisessa elokuvassa amerikkalainen toimittaja John Reed matkustaa radikalismin huumassa Venäjälle todistaakseen lokakuun 1917 vallankumousta.

Elokuvan tuotti, ohjasi ja osittain käsikirjoitti Warren Beatty, joka myös näyttelee pääroolin. Hän sai Oscarin parhaasta ohjauksesta. Lisäksi Maureen Stapleton sai palkinnon parhaasta naissivuosasta ja elokuva sai myös parhaan kuvauksen Oscarin.

Eeppinen sota- ja rakkauselokuvan keskeisissä rooleissa nähdään myös Diane Keaton ja Jack Nicholson.

Elokuva perustuu Reedin kirjoittamaan teokseen Kymmenen päivää, jotka järisyttivät maailmaa. Reedin tarina sijoittuu myös Suomeen. Hänen matkatessaan Suomen halki Neuvostoliittoon, hän jäi kiinni aikeistaan ja hänet vietiin Suomenlinnan vankilaan.

Pietaria esittää elokuvassa Helsinki,. Elokuvan lokakuun vallankumousjakso on kuvattu Helsingin Senaatintorilla. Muutamia kohtauksia kuvattiin Kokkolassa, Kemijärvellä ja Rovaniemellä. Myös Vihdin Otalammen rautatieasema esiintyy elokuvassa. Suomen lisäksi kuvauksia tehtiin Englannissa ja Espanjassa.

Katso traileri alta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone