Klaani – Yle Teema Torstai 18.2. klo 21:50
Mika Kaurismäen ohjaama ja kirjailija Tauno Kaukosen romaaniin perustuva elokuva sai ensi-iltansa vuonna 1984.
Sammakoitten suvun jäsenet elättävät itsensä kyseenalaisesti ja elelevät muutenkin järjestäytyneen yhteiskunnan varjopuolella. Suku on pahin Sammakoiden keskuudessa.
Elokuva sai kriitikoilta hyviä arvosanoja. Elonetin mukaan moni arvostelija piti sitä merkittävänä.
– Se on viihdyttävä ja hyvää tekevä elokuva, vaikkei se amerikkalaisten viihdeklassikoiden tapaan kerro sujuvasti tarinaa välittääkseen sitten notkeasti, kuin tiskin alta, omaa maailmankuvaansa. Klaanissa teema hallitsee kerrontaa. Se leimaa muodon toteavaksi, episodiseksi, Helsigin Sanomien kriitikko Helena Ylänen kirjoitti.
Elokuvan pääosia näyttelevät Minna Soisalo, Markku Halme. Muissa rooleissa nähdään Antti Litja ja Kari Väänänen.
Markku Halme menehtyi viime marraskuussa pitkäaikaiseen sairauteen 53-vuotiaana.
Elokuvassa kuullaan ikivihreäksi noussut Balladi, joka on Juice Leskisen sanoittama ja Anssi Tikanmäen säveltämä. Myös nimellä Aamuyössä aistein avoimin tunnetun kappaleen laulaa Päivi Portaankorva.
Elokuva sai Jussin parhaasta musiikista (Anssi Tikanmäki) ja miessivuosasta (Juhani Niemelä).
Elokuvassa kuullaan ikivihreäksi noussut herkkä Balladi, jonka laulaa Päivi Portaankorva.
[youtube id=”nnyo9AFiSEw” width=”600″ height=”350″]




