Tänään TV:ssä menestyskomedian uudelleenfilmatisointi – elokuvalegenda kehui kuvauksia uransa hauskimmiksi

Tyylikäs lähtö – TV5 keskiviikkona 11.2. 2024 klo 21.15

Tyylikäs lähtö (Going on Style) on uudelleenfilmatisointi Martin Brestin vuonna 1979 ohjaamasta Going in Stylesta, joka Suomen markkinoilla kääntyi muotoon Vauhtivaarit.

Tuolloin kankaalla nähtiin kolme aikakautensa ehtoopuolella ollutta tähteä, kun rötöstä suunnittelivat George BurnsinArt Carneynin ja Lee Strasbergin näköiset herrat.

Uudella nimellä siuntatussa kierrätyksessä päärooleihin on valittu Michael CaineMorgan Freeman ja Alan Larkin, minkä lisäksi myös sivuroolien nimilista on vakuuttava sisältäessään muun muassa Ann-Margretin, John Ortizin, Kenan Thompsonin ja Matt Dillonin.

25 miljoonaa dollaria maksanut Tyylikäs lähtö keräsi 84 miljoonan dollaria lipputuloja. Elokuvalle heltisi kritiikkejä laidasta laitaan. Rotten Tomatoesin kävijöistä 47 prosenttia suosittelee sitä..

”Tyylikkään lähdön pyrkimyksenä on tuottaa hyvää mieltä, mutta sen voisi tehdä myös tavalla, jossa olisi hitunen omaperäisyyttä, yllätyksellisyyttä tai särmää. Nyt käsikirjoitus on samalla tavoin hampaaton kuin päähahmonsa ja todellisia ryöstön uhreja katsojat”, Mesta.netin kriitikko J.K. Silvennoinen kirjoitti.

Elämäkerrassaan Sir Michael Caine sanoi, että elokuva oli hauskin, jonka hän koskaan teki. Tämä johtui siitä, että kuvaukset tapahtuivat koulujen loma-aikana ja Caine pystyi tuomaan perheensä mukaan New Yorkiin. Hän löysi kuvauspaikan läheltä talon, jossa hänen lapsenlapsensa ja appivanhempansa yöpyivät ja saivat nauttia lomasta yhdessä.

Ohjelmaoppaaseen

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone