Tänään TV:ssä maailman parhaaksi äänestetty elokuva – tehtiin pienellä budjetilla

Vuonna 1972 valmistunut Kummisetä kertoo mafiapomo Don Corleonen elämästä ja perustuu Mario Puzon romaaniin. Elokuvan pääosissa ovat Marlon Brando, Al Pacino ja James Caan.

Ennakko-odotukset Kummisetää kohtaan eivät olleet suuret. Elokuvan budjetti oli melko vaatimaton, vain 2,5 miljoonaa dollaria. Lisäksi ohjaajaksi valitiin suurelle yleisölle tuntematon Francis Ford Coppola.

Myöhemmin Kummisetä on noussut ikoniseen maineeseen ja yhdeksi kaikkien aikojen tunnetuimmaksi elokuvaksi. Aiemmin tänä vuonna Kummisetä äänestettiin kaikkien aikojen parhaaksi elokuvaksi. Valinnan tekivät Empire-lehden äänetykseen osallistuneet yli 5000 lukijaa.

Coppolan elokuva on aiemmin valittu 100 parhaan amerikkalaiselokuvan joukkoon American Film Instituten toimesta. Toiseksi äänestyksessä sijoittui Imperiumin vastaisku ja kolmanmeksi supersankarielokuva Yön riatari. Seuraavaksi eniten ääniä keräsivät Rita Hayworth – avain pakoon ja  Pulp Fiction.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Yksi kommentti

  1. Rita Hayworth – avain pakoon, hyvä elokuva. Todella p*ska nimi väännös!

Kommentit suljettu.