Tänään TV:ssä lännenelokuvan suuri klassikko – Yle esittää pitkän version

Punainen virta – Yle Teema Sunnuntai 4.12. klo 18:00

Howard Hawksin ohjaama lännenklassikko kertoo John Waynen esittämästä karjatilan omistajasta, joka ottopoikansa kanssa lähtee suureen karjanajoon. Pitkän ja uuvuttavan matkan aikana karjapaimenet kohtaavat monia vaaroja ja sisäisiä ristiriitoja.

Punainen virta oli näyttelijälegenda Montgomery Cliftin ensimmäinen iso elokuva. Se nousi nopeasti suuren western-klassikon asemaan.

Punainen virta oli molemmille tärkeä virstanpylväs. Wayne teki yhden parhaista roolitöistään, “osoitti osaavansa näytellä”, ja nuori Clift nousi tähdeksi yhdessä yössä. Itse lännenelokuvana Punainen virta on lajityypin suuria klassikkoja, jossa yhdistyy eeppinen juoni suuresta karjanajosta, yllättävän monisyinen henkilöpsykologia, vaikuttava kuvailmaisu lännenmaisemineen sekä iskevä toimintaohjaus, Vesa Nykänen kirjoittaa Ylen sivuilla.

Elokuvasta esitetiin vuosikymmenien ajan lyhennettyä versiota. Teema esittää nyt elokuvan pitemmän ja monen mielestä ”sen oikean” version.

John Waynen muut elokuvat Elisa Viihteessä.

Kuva: Yle kuvapalvelu.

 

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone