Tänään TV:ssä: Kotimaisesta road moviesta tuli yllätyshitti – käynnisti yhden menestystarinan

Äkkilähtö-elokuvassa matkataan Kalliosta Kainuuseen. Road movie -tyyppinen elokuva nähdään lauantaina Subilla klo 23.05.

Vuonna 2016 valmistunut elokuva oli Tiina Lymin esikoisohjaus. Elokuvassa menestynyt kolmekymppinen Katri (Lotta Kaihua) saa tietää miehensä Mikon (Antti Holma) eläneen kaksoiselämää virolaisen Sirlen kanssa. Muissa rooleissa nähdään Jussi Vatanen, Ville Tiihonen jEedit Patrakka.

Elokuva kuvattu pääosin Kainuun maisemissa. Maaseutu näyttäytyy elokuvassa kauniina ja rentouttavana, kun taas kaupunki  on täynnä stressiä ja vaaroja.

Jännityksen ja huumorin vastapainona käsitellään vakavia aiheita, joista pinnalla on lapsettomuus ja narkkariperheen lapsen rajaton kasvatus ja turvattomuuden tunne.

Vuonna 2016 ensi-iltansa saanut elokuva löysi yleisönsä, sillä se ylitti elokuvateattereissa maagisen 100 000 katsojan rajan kuudessa viikossa.

”Vastakkainasettelu pätee myös rooleihin: useimmat mieshahmot ovat pahansuopia typeryksiä, jotka ilman naisten elämä olisi helpompaa”, Mesta.netin arvostelussa todettiin.

”On mielenkiintoista nähdä, miten Tiina Lymin ura ohjaajana ja käsikirjoittajana jatkuu. Avaus ei ole hullumpi”, arviossa enteiltiin.

Sittemmin Lymistä on tullut yksi työllistetyimpiä ohjaajia. Hän on ohjannut ja käsikirjoittanut muun muassa Myrskyluodon Maijan ja Mielentäpahoittaja -elokuvan sekä Ylen menestyssarjan Queen of Fuckin Everything.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone