Jälkeen syntiinlankeemuksen – Yle TV1 26.11.2024 13:35
Vuonna 1953 ensi-iltansa saanut kotimainen draamaelokuva kertoo laittomuuksiin sortuneesta ja karuja kokeneesta nuoresta miehestä, joka rakastuu opettajaansa.
Martti Katajiston esittämä Klaus Toivola suorittaa tuomiotaan varkaudesta Keravan nuorisovankilassa ja sillä aikaa äiti on kuollut. Hän palaa vapauduttuaan kouluun, jossa hän ajautuu romanssiin opettajan Tuovin kanssa. Suhde paljastuu, kun opettaja antaa Klausille alibin kultavarkaudesta. Klaus yrittää itsemurhaa, jonka jälkeen välit ex-tyttöystävään lämpenevät.
Jälkeen syntiinlankeamuksen sai ylistäviä arvosanoja.
”Jälkeen syntiinlankeemuksen on kevään kotimaisen elokuvan yllättävä huippu, ehdoton ykkönen”, hehkutti Helsingin Sanomien Paula Talaskivi.
Elokuvaa kuvattiin Helsingin Olympialaisten aikoihin vuonna 1952. Kuvauspaikkoja olivat Keravan nuorisovankilan lisäksi muun muassa Linnanmäki ja Sörnäisten satama-alue.




