Miika Nousiaisen esikoisromaaniin perustuva komedia Vadelmavenepakolainen esitetään sunnuntaina TV2:ssa klo 14.25.
Vuonna 2014 valmistunut elokuva kertoo suomalaisesta Mikko Virtasesta, joka kokee syntyneensä väärään kansalaisuuteen.
Virtanen (Jonas Karlsson) on pienestä asti halunnut olla ruotsalainen. Hän matkustaa Tukholmaan uuden, ruotsalaisen psykologi Mikael Anderssonin identiteetin turvin.
Vadelmavenepakolainen sai tyrmäävän vastaanoton. Helsingin Sanomien kriitikko Leena Virtanen leimasi sen ”keskinkertaiseksi elokuvakomediaksi” eikä Ilta-Sanomien Taneli Topeliukselta herunut juuri enempää kiitosta.
Lähtökohta ei kanna kovin pitkälle, sillä Daniel Karlssonin ja Erik Ahrnbomin räätälöimä juoni hylkää Nousiaisen kirjan synkät pohjavireet ja vetää tilalle ontuvasti rytmitettyä tilannekomiikkaa.
Ruotsalais-suomalaisena yhteistyönä tehdyn elokuvan ohjasi Leif Lindblom. Vadelmavenepakolainen sai Suomen teattereissa 113 078 katsojaa.
Elokuvaa kuvattiin Suomessa ja Ruotsissa. Esimerkiksi laivakohtauksia kuvattiin Göteborgin ja Fredrikshamnin välisellä alueella.
Kasmirin levyttämästä Vadelmavene-tunnuskappaleesta tuli jättihitti ja nosti artistin keikkasuosioon.




