Aki Kaurismäen ensimmäinen itsenäinen elokuva Rikos ja rangaistus nähdään sunnuntaina Yle Teemalla klo 22.35.
Vuonna 1983 ilmestynyt psykologinen jännityselokuva toi Kaurismäelle esikoisohjaus-Jussin sekä yhdessä Pauli Pentin kanssa käsikirjoitus-Jussin.
Elokuva on sovitus Dostojevskin klassikkoromaanista. Se kertoo rakkaudesta, kostosta ja syyllisyydestä. Pääosassa nähdään Markku Toikka.
Elokuvan teon aikaan Aki Kaurismäki oli 26-vuotias. Hän tarttui esikoiselokuvassaan rohkeasti kirjallisuuden kansainväliseen klassikkoon, josta oli tehty useita elokuvasovituksia.
Rikos ja rangaistus sai pääosin hyvän vastaanoton
”Se on hieno elokuva. Se on yhtä vilpitön, aito ja tekijän omista lähtökohdista ponnistava kuin vauhditon pituushyppy. Se on elokuva ajatuksista; elämänkatsomus kuvina”, Helsingin Sanomien Helena Ylänen arvioi.
Vuoden 1987 tv-esityksen yhteydessä Timo Malmi Iltasanomista katsoi elokuvan olevan ”jopa profeetallinen kuva 80-luvun Suomesta”.




