Pekka ja Pätkä lumimiehen jäljillä – TV1 keskiviikkona 22.12. klo 13:15
Vuonna 1954 valmistuneessa komediassa Esa Pakarisen ja Masa Niemen esittämä Pekka ja Pätkä -parivaljakko lähtee Lappiin lumimiehen jäljille palkkion toivossa. Mukaan he ottavat syötiksi Justiinan (Siiri Angerkoski).
Pekka ja Pätkä lumimiehen jäljillä -elokuvaa kuvattiin Kilpisjärvellä. Idea lumimiehestä sai alkunsa sanomalehtijutusta.
Lumimiehen rooliin tarvittiin isoa miestä, joka näyttää muiden hahmojen rinnalla jättiläiseltä. Suomen Filmiteollisuus haki lehti-ilmoituksella rooliin lähemmäksi kaksimetristä henkilöä. Ilmoittautumiset pyydettiin lähettämään SF:n konttoriin Mikonkadulle. Valituksi tuli helsinkiläinen Vihtori Välimäki.
Välimäki oli 203-senttinen hitsari Helsingin Herttoniemestä. Hän näytteli myös kolmessa muussa Pekka ja Pätkä -elokuvassa. Hän kuoli vuonna 1968 vain 58-vuotiaana.
Elokuvassa on kauhuelokuvaan viittaavia piirteitä. Kriitikot ottivat elokuvan vastaan nuivasti.
”Esa Pakarinen on joukosta ainoa, jolla on lahjakkuutta tällaiseen, muut olivat kuin maalatut tunturimaisemat alkuperäisten joukossa”, sivalsi Suomen Sosialidemokraatti-lehti.
[adrotate banner=”12